Online Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS), karşılaşılabilecek olası elektrik kesintilerine yahut elektrik dalgalanmalarına karşı güç sağlayan ve böylelikle kesintisiz güç hizmeti sunan bir cihazdır. Söz konusu cihaz; konutlarda, işyerlerinde ve çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılmakta ve birçok avantaj sağlamaktadır. UPS olarak da adlandırılmakta olan bu cihaz, AC güç kaynağından DC güç kaynağına geçiş yapmakta ve böylece yüksek performansa sahip olan batarya tarafından desteklenen bir inverter aracılığıyla güç sağlamaktadır. Online Kesintisiz Güç Kaynağı, kesintisiz güç sağlamak için en iyi seçeneklerden biridir çünkü çeşitli nedenlerle meydana gelebilecek olası bir enerji kesintisi durumunda hemen devreye girmekte ve güç kaybı yaşanmasını engelleyerek yüksek performans sağlamaktadır.

Online Kesintisiz Güç Kaynağı Nasıl Çalışır?

Online Kesintisiz Güç Kaynağı ile AC giriş enerjisi, bir doğrultucu yahut şarj cihazı tarafından DC enerjiye dönüştürülmektedir. DC enerji, batarya tarafından depolanmakta ve AC enerjiye dönüştürülen bir inverter tarafından çıkışa gönderilmektedir. Online Kesintisiz Güç Kaynağı, pek çok güç koruma özelliğine sahip olması nedeniyle cihazlarınızın korunması için yüksek akım, yüksek gerilim, kısa devre veya düşük batarya seviyesi gibi durumlarda otomatik olarak devreye girmektedir. Böylelikle Online Kesintisiz Güç Kaynağı ile konforlu ve kesinti yaşanmaksızın bir çalışma ortamı sağlanmaktadır.

Online Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir?

Online Kesintisiz Güç Kaynağı Avantajları

Online kesintisiz güç kaynağı, birçok avantajı bulunması nedeniyle çalışma ortamlarında sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Online Kesintisiz Güç Kaynağı, elektrik kesintisi ya da dalgalanması hallerinde aksaklık yaşanmasını engelleyici bir güç kaynağı sağlamaktadır. Çeşitli sebeplerle yaşanabilecek kesintinin engellenmesi, elektronik cihazlarınızın korunmasına yardımcı olmakta ve verilerinizin kaybedilmesini önlemektedir. Online Kesintisiz Güç Kaynağı, aşırı yük ortaya çıkması durumunda da elektronik cihazların korunmasına yardımcı olmaktadır. Online kesintisiz güç kaynağının bir diğer avantajı ise yüksek verimliliğe sahip olmasıdır. Böylelikle online kesintisiz güç kaynağı, enerjiyi tasarruflu kullanmanızı sağlamasının yanında elektrik faturalarınızın düşürülmesine de olanak sağlamaktadır. Online kesintisiz güç kaynağı, akıllı yönetim özellikleri de sunmaktadır. Akıllı yönetim özelliklerinin sunulması, kullanılan cihazın performansının yükseltilmesine ortam hazırlayarak enerji kaynaklarının verimli ve kusursuz bir şekilde kullanmasını sağlamaktadır.

Online Kesintisiz Güç Kaynağı Kullanım Alanları

Online Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS), oldukça geniş ve yaygın bir kullanım alanına sahip olması nedeniyle geniş kitleler tarafından kullanılmakta ve çeşitli alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Fabrikalarda, konutlarda, tıbbi tesisler de dahil olmak üzere pek çok farklı işletmede Online Kesintisiz Güç Kaynağı kullanımı tercih edilmektedir.

  1. İşletmeler: İşletmelerde kullanılan Online Kesintisiz Güç Kaynağı; veri merkezlerinin, sunucuların, anahtarlamaların, ağ ekipmanlarının ve bu gibi kritik ve önemli iş yüklerinin kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Online kesintisiz güç kaynağının sağlamış olduğu bu durum, iş sürekliliğini koruma altına almakta ve meydana gelebilecek kesintilerin neden olacağı veri kaybının önleyici konumda bulunmaktadır.
  2. Evler: Online Kesintisiz Güç Kaynağı, evlerde sıklıkla kullanılmakta olan bilgisayar, modem, televizyon, buzdolabı gibi elektronik aletlerin kesintisiz ve aksama yaşanmaksızın kullanımını sağlamaktadır. Böylece günlük hayattaki işler aksamadan devam edebilmektedir. Ayrıca kesintisiz güç kaynağının evlerde kullanımının tercih edilmesinin temel nedenlerinden biri de bu sistemin evde bulunan elektronik cihazların korunmasına ve uzun ömürlü olarak kullanılabilmesine olanak sağlamasıdır.
  3. Tıbbi Tesisler: Tıbbi tesislerde Online Kesintisiz Güç Kaynağı kullanımı, tıbbi alanda son derece önemli ekipmanların kesintisiz ve aksama yaşanmaksızın çalışmasına ortam sağlamaktadır. Böylelikle hayati önem taşıyan tıbbi aletlerin güvenli bir şekilde çalışması sağlanmakta ve hastalar için gereken acil müdahaleler güç kaybı olmaksızın anlık olarak gerçekleştirilebilmektedir.
  4. Sanayi: Sanayi tesislerinde Online Kesintisiz Güç Kaynağı kullanımı, iş sürekliliğini sağlamakta ve ürünlerin imalat sürecinde yer alan elektronik cihazların güvenli bir şekilde çalışmasına ortam hazırlamaktadır. Bu durum, üretim sürecinde kesintileri önleyerek üretim kaybını azaltmaktadır. Böylelikle sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerde güç kaybı nedenine dayanan iş aksaması durumu meydana gelmemekte ve üretimin devamı sağlanarak ekonomik kayba uğranılmasının önüne geçilmektedir.
  5. Telekomünikasyon: Telekomünikasyon endüstrisinde sıklıkla tercih edilen Online Kesintisiz Güç Kaynağı, cihazların kesintisiz çalışmasını sağlamaktadır. Böylelikle telekomünikasyon ağlarının güvenli ve kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlanarak ilgili telekomünikasyon kullanıcılarının memnuniyeti artırılmaktadır.

Online Kesintisiz Güç Kaynağı Tarihçesi

Online Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS), yüksek akım, yüksek gerilim, kısa devre veya düşük batarya seviyesi gibi durumlarda otomatik olarak devreye girmekte; böylece elektrik kesintilerinin neden olduğu veri kaybını önlemektedir. UPS olarak da adlandırılan Online Kesintisiz Güç Kaynağının tarihi, günlük hayatta sıklıkla meydana gelen elektrik kesintilerinin ve ortaya çıkmakta olan güç dalgalanmalarının ciddi bir sorun haline gelmesine dayanmaktadır. UPS (online kesintisiz güç kaynağı), ilk olarak 1960’lı yılların sonlarında IBM tarafından geliştirilmiştir. Güç kaynağına ihtiyaç durulmasının temel nedeni, bilgisayar sistemlerinin kullanımında sürekliliği sağlamanın gerekmesinden ileri gelmiştir. Oluşturulan ilk UPS, şarj edilebilen bir batarya ve bir doğru akım (DC) invertörü kullanarak çalışmaktaydı. Batarya, elektrik kesintisi olduğunda devreye girmekte ve invertör, DC elektriği alternatif akım (AC) elektriğe dönüştürmekteydi.

Online Kesintisiz Güç Kaynağı Nedir?

UPS, 1970’li yıllarda gelişmeye devam etmiş ve birbirinden farklı tiplerde UPS de denen kesintisiz güç kaynakları ortaya çıkmıştır. 1980’lerde, güç dalgalanmalarının sıklıkla yaşanan bir durum hale gelmesiyle birlikte işlerde ve işletmelerde yaşanan aksaklıklar son derece önemli bir sorun haline gelmiştir. Yaşanan aksaklıklar neticesinde bu durumu önleyici niteliğe sahip olan çift çevrimli UPS’ler geliştirilmiştir. Bu kesintisiz güç kaynakları, AC gücü bataryaya veya invertöre geçirmeden önce bir doğru akım (DC) güç kaynağına göndermektedirler. Bu durum, güç dalgalanmalarının filtrelenerek UPS’lerin daha yüksek verimlilikle çalışmasına yardımcı olmuştur.

Günümüzde ise UPS teknolojisinin gelişimi devam etmekte; farklı boyut ve tiplerde UPS’ler oluşturulmaktadır. Online Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS), en güvenli UPS türü olarak kabul edilmekte ve büyük hastanelerin, telekomünikasyon ağlarının, işletmelerin, veri merkezlerinin ve bu gibi kritik iş yükünü haiz çalışma alanlarında kesintisiz bir çalışma ortamı sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir